poniedziałek, 8 grudnia 2014

Fotografia analogowa i cyfrowa






CAMERA OBSCURA – prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Pierwowzór aparatu fotograficznego. Camera obscura bywa nazywana również ciemnią optyczną lub kamerą otworkową. Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka dla zredukowania odbić światła.


BUDOWA APARATU ANALOGOWEGO: 
1. Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV. 
2. Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy. 
3. Przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu. 
4. Mechanizm spustowy – otwiera on przesłonę, która normalnie jest zamknięta, dzięki czemu światło nie dociera do kliszy lub matrycy.
5. Rolka z kliszą fotograficzną 
6. Uszy, do których można zamontować pasek do noszenia aparatu. 
7. Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy 
8. Pokrętło
9. Wyświetlacz parametrów pracy aparatu. 
10. Wizjer, przez który można obserwować kadr. 
11. Tzw. gorąca stopka – złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania. 
12. Pierścień regulacyjny obiektywu – w skomputeryzowanych obiektywach typu zoom umożliwia on zmianę ogniskowej, w tradycyjnych obiektywach za pomocą pierścienia zmieniało się wartość przysłony oraz dokonywało się ręcznego ostrzenia kadru.


 



MATERIAŁY ŚWIATŁOCZUŁE - wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych.




1. Kliszasztywna płyta: szklana, metalowa lub z tworzywa sztucznego



2. Papier fotograficznypodłoże elastyczne służące do wykonywania odbitek fotograficznych






3. Taśma filmowaelastyczne przezroczyste podłoże z tworzywa sztucznego służące do zapisu zdjęć wieloklatkowych




4. Matryca światłoczułacyfrowy sensor wykorzystywany w fotografii cyfrowej.







BUDOWA APARATU CYFROWEGO:




RODZAJE APARATÓW:

1. Aparaty kompaktowe - forma rozwojowa wywodząca się z analogowych aparatów kompaktowych, charakteryzująca się zwartą budową i niewielkimi rozmiarami oraz znacznym uproszczeniem i zautomatyzowaniem obsługi.
2. Lustrzanki cyfrowe, których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej gdzie błonę światłoczułą zastąpiła duża matryca, o rozmiarach porównywalnych z pojedynczą klatką filmu małoobrazkowego 24 × 36 mm. 

piątek, 24 października 2014

Prawo autorskie





Prawo autorskie - pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, upoważniających autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści finansowej.





Utwór - termin prawniczy z zakresu prawa autorskiego, który  jest zdefiniowany następująco: Każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.





Licencja - dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu może wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu



TYPY LICENCJI:

- Freeware - licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia.
- Public domain - w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.
- Adware - rodzaj licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.
Cardware - rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware. Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową.
- GNU General Public License - licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. 
Shareware - rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba zapłacić przelewem lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go.
- Demo - zazwyczaj jest to wersja o ograniczonej funkcjonalności w stosunku do wersji pełnej lub wersja pełna o ograniczonej czasowo możliwości wykorzystania.
Trial  - rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas. Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego. Zazwyczaj wersje próbne rozprowadzane są na tej licencji.
Original Equipment Manufacturer, OEM - przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Termin jest mylący, gdyż OEM nie zawsze jest wytwórcą, a nawet nie jest producentem, lecz czasem tylko sprzedawcą sprzętu dla użytkownika końcowego, choć zdarza się też, że jest jego projektantem.
- Donationware - jest jednym z typów licencji Otherware. Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę. Wielkość opłaty zależy od licencjobiorcy. 
- Abandonware - oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu. Określenie „abandonware” nie jest używane w odniesieniu do starszych wersji danego oprogramowania, które już nie są sprzedawane i wspierane, o ile producent nadal wspiera i sprzedaje oprogramowanie, które stanowi kontynuację tych wersji. 
- Firmware - oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia. Nowsze urządzenia posiadają często możliwość aktualizacji tego oprogramowania, dzięki umieszczeniu go na przykład w pamięciach typu flash lub EEPROM. Coraz częściej słowo firmware jest zastępowane pojęciem oprogramowanie układowe.
Licencje Creative Commons (CC) - zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons. Licencje Creative Commons pozwalają twórcom utworów zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. Zasada „wszelkie prawa zastrzeżone” zostaje zastąpiona zasadą “pewne prawa zastrzeżone”.


PODZIAŁ:

  • Licencja jednostanowiskowa uprawnia użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko i wyłącznie na jednym komputerze. Jednocześnie obejmuje zakaz udostępniania tego oprogramowania w sieci. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej oprogramowania.
  • Licencja grupowa uprawnia użytkownika do używania jej oprogramowania w zestawie komputerów lub w sieci. Określa jednak maksymalną liczbę stanowisk na których ma zostać zainstalowana. 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA

 - włamanie do komputera
 - podrzucenie wirusa
 - piractwo komputerowe
 - plagiat

DOZWOLONY UŻYTEK
 - udostępnianie RTV
 - radio internetowe
 - przedruki
 - cytaty





poniedziałek, 6 października 2014

Usługi internetowe - WWW

STRONY INTERNETOWE WWW

Strona internetowa, strona WWW - dokument HTML udostępniony w Internecie przez serwer WWW. Strony WWW często wykorzystują obiekty multimedialne, np. Adobe Flash. Aby móc odtworzyć lub wyświetlić ich zawartość przeglądarka internetowa musi mieć zainstalowane odpowiednie wtyczki obsługujące takie obiekty. Strony internetowe wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej mają duże znaczenie dla wizerunku firmy, co może mieć wpływ na wynik ekonomiczny działalności rynkowej, a ewentualne błędy na stronie internetowej mogą negatywnie oddziaływać na potencjalnych klientów. Przykładami przeglądarek są: google chrome, mozilla firefox, opera, internet explorer.



POCZTA E-MAIL

Poczta elektroniczna, e-poczta, e-mail, potocznie mejl  – usługa internetowa, droga elektroniczna służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi. Zawiera kontakty, skrzynkę pocztową, adresy i inne.




CHAT

Czat – rodzaj rozmowy między dwoma lub wieloma użytkownikami komputerów za pośrednictwem Internetu lub innej sieci komputerowej, polegającej na naprzemiennym przesyłaniu wiadomości tekstowych. Powszechnie jest to serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników. W części czatów dostępne są również graficzne emotikony, stworzone dla ułatwienia ekspresji emocji. Od słowa czat powstały inne wyrażenia, takie jak czatownik - osoba korzystająca z czatu, oraz czatować – rozmawiać za pośrednictwem czatu. Wraz z postępem technologicznym zwiększającym szybkość internetu szybko zauważono, że tradycyjny czat można rozbudować dodając funkcję połączenia audio i wideo. 



WIDEOKONFERENCJA

Wideokonferencja – interaktywna komunikacja multimedialna, polegająca na przesyłaniu z dużą prędkością obrazu oraz dźwięku w czasie rzeczywistym pomiędzy odległymi lokalizacjami. Osoby posiadające sprzęt umożliwiający wykorzystywanie wideokonferencji mogą między sobą rozmawiać i jednocześnie widzieć się nawzajem.



E-NAUKA

E-nauka – nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie procesu dydaktyki za pomocą komputerów osobistych i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Doskonale uzupełnia również tradycyjny proces nauczania. 



E-PRACA

E-praca - forma organizacji pracy polegająca na świadczeniu pracy poza jednostką organizacyjną pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.




E-ZAKUPY

E-zakupy (handel elektroniczny) – procedury wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne w celu zawarcia transakcji handlowej. Handel elektroniczny to transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi przez internet lub inne urządzenia. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.



E-BANK

Bankowość elektroniczna – forma usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego: komputera, bankomatu, telefonu i linii telekomunikacyjnych, w tym Internetu. Zależnie od wykorzystanych rozwiązań umożliwia wykonywanie operacji pasywnych oraz aktywnych. Bankowość elektroniczna jest kluczowym elementem bankowości transakcyjnej.



VOD

Wideo na życzenie – usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.




GRUPY DYSKUSYJNE

Grupa dyskusyjna – w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym. Grupy dyskusyjne przyjmują formę list dyskusyjnych.



FORA DYSKUSYJNE

Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej. Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie.


czwartek, 25 września 2014

Źródła informacji.


INFORMATYKA I TI:

Informatyka to dyscyplina naukowa i gałąź wiedzy, dotycząca przetwarzania informacji przy użyciu środków technicznych. Obejmuje m.in.: podstawy konstrukcji i użytkowania maszyn cyfrowych, podstawy programowania, teorię systemów operacyjnych. Czyli jest to całokształt zagadnień, metod, środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji.

TI (technologie informacyjne) to jedna z dziedzin informatyki (włącznie ze sprzętem komputerowym), łącząca telekomunikację, narzędzia i inne technologie związane z informacją.



SMS:

SMS to usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej. Krótkie wiadomości tekstowe są wykorzystywane w celu uzyskania informacji z serwisów informacyjnych. Pod numer takiego serwisu wysyła się wiadomość z krótkim zapytaniem, a po chwili otrzymuje się wiadomość zwrotną. Często dodaje się emotikony, lecz w tych czasach wiadomości sms stają się mniej powszechne przez rozwijającą się sieć wifi.



KOMUNIKATORY:

Komunikator to program komputerowy pozwalający na przesłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj internet. Jest też duża szansa na prowadzenie bezpośredniej konwersacji. Dzięki coraz nowszej technice staje się bardziej rozpowszechniony i wzbogacany w dodatkowe funkcje. Takimi komunikatorami są np.: skype, gadu-gadu i wiele innych.



LISTY ELEKTRONICZNE:

Listy elektroniczne - usługa internetowa, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych. Z coraz to nowszą techniką można przesyłać więcej informacji, zdjęć i innych.


REKLAMY:

Reklama to informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei. Reklama przybiera różną postać – od rzetelnej informacji o cechach produktu po wychwalanie produktu. W głównej mierze ma na celu zachęcenie osób oglądających do zwrócenia uwagi i do kupna produktu.


PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE:

Portal społecznościowy to serwis internetowy, który istnieje w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności. Tworzy tak zwane media społecznościowe. Istnieją różne rodzaje portalów takie jak: ogólne, skierowane do konkretnych grup społecznych, dające internautom możliwość prowadzenia własnych profili, przeznaczone do prezentowania opinii i recenzowania , tematyczne. Coraz więcej osób w tych czasach ucieka się do kontaktów przez portale społecznościowe.


BLOGI:

Blog to rodzaj strony internetowej zawierającej uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają komentowanie notatek założyciela przez czytelników danego dziennika sieciowego. Blog od wielu innych stron internetowych różni się zawartością. Odróżnia go bardziej personalny charakter treści: częściej stosowana jest narracja pierwszoosobowa, a fakty przeplatają się z opiniami autora. Więc blog to również sposób komunikacji.